Sorular Cevaplar ALG KASTAL PSİKOTEKNİK

Sorular Cevaplar

Bu yazımızda yasal zorunluluk olan psikoteknik değerlendirme belgesi almak isteyen sürücüler için faydalı olacağını düşündüğümüz ve genel olarak psikotenik belgesi almak isteyenlerin merak ettikleri sorulara cevaplar hazırladık. Psikoteknik değerlendirme belgesi hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulmak için aşağıda ki soru cevapları inceleyebilir, danışmak istediğiniz başkaca bir husus olursa uzmanlarımızla iletişime geçerek çekinmeden sorularınızı iletebilirsiniz. Uzmanlarımız bu süreçte size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Psikoteknik raporunu, ticari amaçlı insan ve emtia taşıması yapan tüm sürücüler, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında her 5 yılda bir almak zorundadır. 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu kapsamında belirlenmiş kural ihlalleri sonucu sürücünün ehliyeti alı konulmuş ise, Ehliyetini Emniyet teşkilatından geri alabilmesi için psikoteknik almak zorundadırlar.
Psikoteknik test ve raporunu ticari amaçlı insan ve eşya taşıyarak hayatını kazanan tüm sürücüler almak zorundalar ve Ehliyetine alkol-hız-100ceza puanından dolayı el konulan sürücüler psikoteknik test raporu almak zorundalar.
Teste girmek için merkeze gitmek zorundasınız, Gitmeden alınamaz, muhakkak testten geçmek gerekir, teste girmeden verilen raporlar sahte rapordur, bu raporu düzenleyen kişi de alan kişide TCK ya göre suçlu sayılmaktadır.
Psikoteknik test ve raporu 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında Karayolu Taşıma Yönetmeliği 34/e bendi gereğince almak zorundasınız.
Psikoteknik testi mevzuatlarda belirtildiği gibi en az 1 saat sürmektedir.
Psikoteknik test ve raporu sadece valilik ve ilsağlık müdürlüklerinin ruhsat verdiği merkezlerde yapılabilir, şirket merkezinde - şirket depolarında - taksi duraklarında - ehliyet ve kimlik fotokopisiyle 3 resim verince size gönderilmez, bu şekilde verilen raporlar sahtedir ve sahtekarlar tarafından bu şekilde verilmektedir, testte girmeden uygulama yapılarak verilen raporlar sahtedir. Bu şekilde sadece paralarınız çalınmış ve kandırılmış olursunuz.
Sürücülere Psikoteknik test ve raporu, gerekli eğitim sertifikasına sahip psikologlar tarafından uygulanmak zorundadır. Psikolog olmayan kişi sürücüyü teste tabi tutamaz. Psikolog olmayan bir kişi tarafından teste tabi tutulan kişinin testi mevzuatlara aykırı düzenlenmiş olup, geçersiz sayılır. Testten başarıyla geçen sürücü ve raporu psikiyatrist tarafından da değerlendirilerek nihai test raporu düzenlenir ve psikiyatrist tarafından onaylanır. İl Sağlık Müdürlüğü’nde onay ve kayıt altına alındıktan sonra rapor geçerlilik kazanır.
Psikoteknik raporunu, ticari amaçlı insan ve emtia taşıması yapan tüm sürücüler, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında her 5 yılda bir almak zorundadır.
1 cihaz için 3x3 9m2 - 2 cihaz için 2,9x5,9 17m2
ALG Psikoteknik merkezleri tüm Türkiye'ye yayılarak sizlere kurumsal hizmet veren tek kuruluştur ve merkezlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Merak ettiğiniz konular için bize ulaşabilirsiniz